2014 m. rugsėjo mėn.
P A T K P Š S
« Rgp    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archyvai

Ekskursija į Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką

Sausio 23 d. mokytoja V. Vinikienė su grupe aštuntų klasių mokinių, dalyvaujančių mokyklos muziejaus veikloje, lankėsi Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, dokumentų konservavimo ir restauracijos centre.
Mokiniai sužinojo, kaip „atgyja“ senos knygos: domėjosi jų istorijomis, susipažino su restauravimo etapais, iš arti pamatė, kaip jos valomos, „gydomos“ nuo pelėsio, vėdinamos, plaunamos, kaip nustatomas popieriaus rūgštingumas, kaip „priauginamos“ trūkstamos puslapių dalys.

Ekskursijos dalyviai galėjo ne tik pamatyti, bet ir paliesti knygas, kurioms per 500 metų. Laikydami rankose jau restauruotas knygas, stebėjosi, kaip senos, nešvarios, apipelijusios, graužikų pažeistos knygos neatpažįstamai pasikeitė, tarsi prisikėlė naujam gyvenimui. Klausydami restauratorių pasakojimų, mokiniai sužinojo, kad knygos restauravimas gali trukti net keletą metų.
Aštuntokai dokumentų konservavimo ir restauravimo centro darbuotojams pasakojo, kad jie dalyvauja Baltupių progimnazijos muziejaus veikloje, patys domisi ir renka senas knygas, rūpinasi, kaip jas išsaugoti, planuoja surengti senų knygų parodą mokykloje. Mokiniai turėjo galimybę pasikonsultuoti – parodė keletą iš mokyklos muziejaus atsineštų knygų, kurioms per 100 metų, domėjosi, kaip jie galėtų prisidėti prie knygų restauravimo.

Mokinių įspūdžiai po ekskursijos:
„Mus pasitikusi restauratorė, moteris baltu chalatu, man priminė gydytoją, o visa aplinka-polikliniką. Iš dalies taip ir yra, tik ligoniai ne žmonės, o senos knygos. Aplankėme „priimamąjį“- vietą, kur knygos patenka iš pradžių. Čia jos apžiūrimos, fotografuojamos, nustatomos visos jų „ligos“, aprašomos procedūros, kurias reikės joms atlikti.“
Lina, 8c klasė
„Tik apsilankiusi knygų restauravimo centre supratau, kiek daug kantrybės, laiko ir kruopštumo reikalauja restauratoriaus darbas.“
Indrė, 8c klasė
„Supratau, jog knygų restauravimas – kruopštus ir sunkus darbas. Labiausiai man patiko stebėti lapų atnaujinimo procesą. Tai išties nuostabu! Popieriaus liejimo mašina tiesiog „priaugina“ lapus“.
Julija, 8c klasė
„Pamatėme cheminių tyrimų kambarį, kuriame nustatoma dėmių kilmė, popieriaus rūgštingumas, ieškoma būdų, kaip išvalyti nešvarias knygas. Mes galėjome per mikroskopą žiūrėti į seną knygos lapą. Ar žinojote, kad per mikroskopą senovinis popierius atrodo lyg iš kuokšto plaukų?“
Viktorija, 8c klasė
„Buvo įdomu pamatyti, kaip plaunami nešvarūs knygų lapai – jie įmerkiami į vandenį 15 min. Procedūra kartojama keletą kartų. Keista, kad popierius neištirpo, kad raidės neišbluko“.
Aistė, 8c klasė
„Suintrigavo parodytos labai senos, pilnos išminties knygos. Dvi valandos prabėgo kaip dvi minutės. Man labai patiko vartyti senovines knygas, kurios buvo restauruotos. Aš irgi norėčiau turėti kokią nors labai seną knygą lietuvių kalba ir kiekvieną vakarą skaityti ir mokytis, semtis išminties. Mes buvome labai patenkinti tuo, ką išgirdome, pamatėme ir pajutome.”
Laura L., 8e klasė

Comments are closed.

Mokymo kalba – lietuvių
Lietuvių
Nuorodos

Baltupiu Radijas
Transliacijos darbo dienomis nuo 14.00 iki 16.00 val.

Švietimo ir mokslo ministerija

Vaikų linija

Projektai
Projektai

Projektai

Projektai

Design by Gadgets Link. Incollobration with Medical Advisor, Mobile Phone Guide and real Estate Info.